Bronco Netters Claim 3rd Place in District 5-5A

Azle WinThe Denton High School Tennis Team wrapped up the District 5-5A Team Tennis season on Tuesday with a 15-4 win over Azle.  As a result of the win the Broncos finished 3rd in the district behind perennial tennis powers Wichita Falls Rider and Wichita Falls High. They will play the either Boswell or Birdville in the area round of the U.I.L. Team Tennis Playoffs. Birdville and Boswell will play on Friday to determine the 2nd place in District 6-5A.

In the match with Azle the Broncos dominated both singles and doubles. The Bronco Girls winning all seven of their singles matches and two of the three doubles matches. The Bronco boys won 6 of 7 singles matches and 2 out of the three doubles matches. The Broncos were once again led by Boys #1 Singles Player Will Crouch who defeated Azle’s #1 Player Peyton Smith 6-2, 6-1. Crouch also combined with doubles partner Erwin Parivish for an 8-1 win in doubles. #1 Girls Singles Player Estefani Escamilla won her match 6-1, 6-0 and combined with Beatriz Galvez for an 8-5 win in doubles.

This is the first time in many years for the Bronco Tennis Team to advance to the U.I.L. Team Tennis Tournament. The match on Tuesday against Boswell/Birdville winner will be Tuesday October 21st will be at 4:00pm at either Boswell or Birdville High School.

Broncos Down Brewer to Make State Playoffs

The Denton Bronco Tennis Team defeated Fort Worth Brewer Tuesday night (10/6/14) 13-6 and has now qualified for the U.I.L. Team Tennis Playoffs later this month.  The Broncos were led by a strong performance from the DHS girls who won 8 of the 9 girls doubles and singles matches.  The Bronco boys were 5-4 in their 9 matches.

IMG_4569

DHS Tennis downs Brewer

William Crouch and Estefani Escamilla, the top boys and girls singles players each won their matches against the number one players for Brewer.  Crouch defeated Nash Hill 1-6, 7-6 (10-8) and 10-4, while Escamilla defeated Kristen Suppes 7-5, 3-6, 11-9.

The Broncos close out the district season on Tuesday October 13th versus Azle.   Playoff matches will begin the week of October 21st.

 

 

 

Girls Varsity Tennis Ladder January 17, 2015

1) Beatriz Galvez

2) Estefani Escamilla

3) Pryia Lama

4) Stephanie Kim

5) Michelle Gray

6) Madi Gunn

7) Kady Morgan

8) Lydia Ososanya

 

Broncos Tennis Dominates Azel 18 to 1

The Denton Bronco Tennis team ran its district record to 3-2 with a dominating 18-1 win over the Azle Hornets on Tuesday September 24.  The Broncos are one win away from qualifying for the state high school playoffs in team tennis.

Denton High School         vs.          Azel H.S.

Coach:  C. Blanco & B. Redding       Coach:  Helm 

Played at             DHS tennis courts               Date          Sept. 24, 2013                                   Varsity Team

Boys Doubles                                                                                                                                       Winner  Score

1.  W. Crouch and A. Karlsson            vs.         P. Smith / A. Strickland                                           D           8-1

2.  E. Salazar and E. Parivash                vs.         K. McEwen / D. Clark                                              D           8-2

3. L. Maltz and I. Ramirez                      vs.         T. Johnson / E. Seibert                                            D           8-4

 

Girls Doubles:                                                                                                                                     Winner  Score

1.  B. Galvez and E. Escamilla               vs.         M. Morelock / D. Donty                                         D           8-2

2.  S. Prybutok and L. Rashed              vs.         L. Dewvall / E. Mena                                               D           8-6

3.  S. Kim and        E. Hu                        vs.         A. Lamaster / H. Rezabek                                        D           8-6

 

Mixed Doubles:

A. Ciulla and L. Rashed                       vs          K. Wright / J. Williams                                            D           8-0

 

Boys Singles:                                                                                                                                       Winner  Score

1.  Will Crouch                                        vs.         Austin Strickland                                                     D         6-1, 6-0

2.  Edali Salazar                                       vs.         Peyton Smith                                                            D       3-6, 6-1 (10-7)

3.  Andrew Ciulla                                    vs.         Jason Shotwell                                                         D       6-0, 6-0

4.  Alex Karlsson                                    vs.         Kaleb McEwen                                                         D       6-1, 6-1

5.  Erwin Parivash                                 vs.         Daniel Clark                                                            D       2-6, 6-4 (14-12)

6.  Logan Maltz                                      vs.         Travis Johnson                                                        D       6-4, 6-0

 

Girls Singles:                                                                                                                                      Winner  Score

1.  Rebecca Fu                                        vs.         Alex Lamaster                                                           D        6-0, 6-3

2.  Estefani Escamilla                          vs.         Taylor Cubbage                                                            D        6-0, 6-0

3.  Beatriz Galvez                                  vs.         Mackenzie Morelock                                                    D        6-4, 6-4

4.  Sara Prybutok                                  vs.         Desiree Donty                                                          A        7-5, 3-6 (13-15)

5.  Luma Rashed                                    vs.         Hannah Rezabek                                                      D        6-3, 3-6 (10-6)

6.  Emily Hu                                             vs.         Loran Dewvall                                                          D        6-1, 6-3

WINNER Denton HS         FINAL SCORE         18-1  

Broncos Rout Lake Dallas

The DHS Bronco Tennis Team evened it’s district record at 2-2 on Monday September 23rd.  The Broncos defeated the Lake Dallas Falcons 17-2.  The Broncos swept all of the singles matches, girls doubles and mixed doubles in posting the win.

 

Denton High School         vs.          Lake Dallas H.S.

Coach:  C. Blanco & B. Redding                                                                     Coach:  Gwinn

 

Played at      DHS tennis courts                     Date      Sept. 23, 2013                                Varsity Team

 

Boys Doubles                                                                                                                         Winner            Score

1.  E. Salazar and T. Ide                         vs.                  Hernando / Weber                                    LD              __6-8__

2.  W. Crouch and A. Karlsson              vs.                  Wiser / Gajewstoi                                     D                 __8-2_

3. E. Parivash and L. Maltz                     vs.                  Fraser / Meier                                          LD         __8-9 (6-8)_

 

Girls Doubles:                                                                                                                        Winner            Score

1.  B. Galvez and E. Escamilla     vs.                  Hernando / Deleon                                   D                  _8-3__

2.  R. Fu and S. Prybutok                       vs.                  Snider / Head                                           D                 __8-2__

3.  S. Kim and  Karen Nguyen                vs.                  Holmes / Robinson                                   D                   _8-2_

 

Mixed Doubles:

A. Ciulla and L. Rashed                          vs                                                                                    D                __Def.__

 

Boys Singles:                                                                                                                         Winner            Score

1.  Will Crouch                           vs.                  N. Hernando                                             D           __6-2, 6-3__

2.  Edali Salazar                                      vs.                  A. Meier                                                    D             __8-1_

3.  Truet Ide                                           vs.                  S. Weber                                                   D              __6-4, 6-2__

4.  Andrew Ciulla                                   vs.                  A. Wiser                                                    D              __6-3, 6-0_

5.  Alex Karlsson                                   vs.                  E. Gajewstoi                                               D              __6-4, 6-2__

6.  Erwin Parivash                                  vs.                  T. Fraser                                                    D                  _8-5_

 

 

Girls Singles:                                                                                                                          Winner            Score

1.  Estefani Escamilla                              vs.                  E. Hernando                                               D           __6-2, 6-3__

2.  Rebecca Fu                                       vs.                  A. Deleon                                                   D           __6-0, 6-0__

3.  Beatriz Galvez                                   vs.                  C. Fraire                                                    D    6-7(8-6), 6-1, (10-5)

4.  Sara Prybutok                                   vs.                  C. Snider                                                    D              _6-3, 6-4__

5.  Luma Rashed                                    vs.                  A. Head                                                     D             __6-0, 6-1__

6.  Stephanie Kim                                   vs.                  L. Robinson                                                D                __def.__

 

WINNER    Denton H. S.      FINAL SCORE___17-2__

Girls Varsity Tennis Ladder January 25, 2014

1) Rebecca Fu

2) Estefani Escamilla

3) Beatriz Galvez

4) Luma Rashed

5) Sara Prybutok

6) Hannah Han

7) Emily Fu

8) Karen Nguyen

 

Varsity Girls Ranking August 2013

1) Estefani Escamilla

2) Beatriz Galvez

3) Luma Rashed

4) Rebecca Fu

5) Emily Hu

6) Sara Prybutok

7) Stephanie Kim

8) Hannah Han

Varsity Girls Rankings – February 20, 2013

1) Emily Fu

2) Maria Royo

3) Rebecca Fu

4) Estefani Escamilla

5) Beatriz Galvez

6) Luma Rashed

7) Sara Prybutok

8) Hanna Han

* Injured Player Flor De La Garza

 

Varsity Girls Rankings – September 26, 2012

  1. Emily Fu
  2. Maria Royo
  3. Rebecca Fu
  4. Estefani Escamilla
  5. Flor De La Garza
  6. Luma Rashed
  7. Beatriz Galvez

Bronco Tennis Wins Season Opener

The Denton High School Tennis Team opened the fall team tennis season on Tuesday August 28th with a 15 -7 win over Argyle at the Bronco tennis courts. The Broncos were led by a strong performance from the DHS girls who won 6 of their 7 singles matches and 2 out of the 3 doubles matches. In boys singles the Broncos went 5-3, led by top ranked Alex Clerihew who had a decisive 8-1 pro set win over Argyle’s Jack Vickery.

Next up for the 1-0 Broncos will be Saginaw High School on Friday August 30 in a 3:30 match at DHS Tennis Courts.

Denton vs Argyle Results – August 28, 2012

Boys Doubles

1. Clerihew/Crouch (DHS) vs Vickery/Alderson (AHS) – 7-9 (Argyle)

2. Pr.Hansen/Ide (DHS) vs Mooney/McMullen (AHS) – 0-8 (Argyle)

3. Cope/Marsh (DHS) vs Keil/Begaj

(AHS) – 8-1 (Denton)

Girls Doubles

1. Royo/Escamilla (DHS) vs Stein/Austin (AHS) – 1-8 (Argyle)

2. R. Fu/Garza (DHS) vs Lotze/Ar. Pollard (AHS) – 8-4 (Denton)

3. Galvez/Rashed (DHS) vs Zielinski/Al. Pollard (AHS) 8-3 (Denton)

Mixed Doubles

1. Pe. Hansen/E. Fu vs M. Kolember/Love (AHS) 9-8(7-2) Denton

Boys Singles

1. Alex Clerihew (DHS vs Jack Vickery (AHS) – 8-1 (Denton)

2. Will Crouch (DHS) vs Luke McMullen (AHS) – 7-9 (Argyle)

Will Crouch (DHS) vs Jack Vickery (AHS) – 8-6 (Denton)

3. Preston Hansen (DHS) vs Evan Alderson (AHS) 1-6, 1-6 (Argyle)

4. Truett Ide (DHS) vs Brian Mooney (AHS) 7-6 (2) , 6-2 (Denton)

5. Wade Cope (DHS vs Shawn Keil (AHS) 6-1, 6-1 (Denton)

6. James Marsh (DHS) vs Michael Kolember (AHS) 4-6, 1-6 (Argyle)

7. Peter Hansen (DHS) vs Andrew Kolember (AHS) 6-4, 6-3 (Denton)

Girls Singles

1. Emily Fu (DHS) vs Margaret Stein(AHS) 2-6, 2-6 (Argyle)

2. Maria Royo (DHS) vs Lindsey Love (AHS) 6-2, 6-1 (Denton)

3. Estefani Escamilla (DHS) vs Sydney Austin (AHS) 6-1, 6-3 (Denton)

4. Rebecca Fu (DHS) vs Lindsey Lotze (AHS) 7-5, 6-1 (Denton)

5. Flor De la Garza (DHS) vs Nicole Zilenski (AHS) 6-3, 6-1 (Denton)

6. Beatriz Galvez (DHS) vs Ariel Pollard (AHS) 6-2, 6-1 (Denton)

7. Luma Rashed (DHS vs. Ali Pollard (AHS) 8-2 (Denton)