Boys Varsity Tennis Ladder – January 17, 2015

1) Will Crouch

2) Andrew Ciulla

3) Ayush Sah

4) Erwin Parivash

5) Navid Zangiabadi

6) Ben Lyke

7) Edali Salazar

8) Bedford Richardson

9) Ryan Arruda

Draws Set for District Tennis Tournament

Boys Doubles - Denton 1 Ciulla/Salazar vs Azle 1 Seibert/Seibert                           Denton 2 Lyke/Rameriz vs Brewer1 Gandy/Houk

Boys Doubles – Denton 1 Ciulla/Salazar vs Azle 1 Seibert/Seibert
Denton 2 Lyke/Rameriz vs Brewer1 Gandy/Houk

Mixed Doubles Root/Kim (Denton 1) vs Shotwell/Mena (Azle 2)                           Morrison/Fu (Denton 2) vs Reddy/Norris (WF High 1)

Mixed Doubles Root/Kim (Denton 1) vs Shotwell/Mena (Azle 2)
Morrison/Fu (Denton 2) vs Reddy/Norris (WF High 1)

Girls Doubles Nguyen/Han (Denton1) vs Lasseter/Agulto (Rider 1)                         Escamilla/Galvez (Denton 2) vs Garcia/Harris (Rider 2)

Girls Doubles Nguyen/Han (Denton1) vs Lasseter/Agulto (Rider 1)
Escamilla/Galvez (Denton 2) vs Garcia/Harris (Rider 2)

Mixed Doubles Root/Kim (Denton 1) vs Shotwell/Mena (Azle 2)                           Morrison/Fu (Denton 2) vs Reddy/Norris (WF High 1)

Mixed Doubles Root/Kim (Denton 1) vs Shotwell/Mena (Azle 2)
Morrison/Fu (Denton 2) vs Reddy/Norris (WF High 1)

Boys Singles Will Crouch (Denton 1) vs Alex Smith (Rider 2)                       Logan Maltz (Denton 2) vs Daniel Clark (Azle 2)

Boys Singles Will Crouch (Denton 1) vs Alex Smith (Rider 2)
Logan Maltz (Denton 2) vs Daniel Clark (Azle 2)

The District 5-4A Tennis Tournament will be held April 3rd and 4th at TCU in Fort Worth.  Attached are the draw sheets for the tournament.  First and Second place finishers at the district tournament will advance to the regional tennis tournament in mid April.

Spring 2014 Schedule – Revised

Varsity Schedule

January 10  Frisco Lone Star DHS Tennis Courts 4:00pm

January 14  Krum @ Krum Tennis Courts 4:00pm

January 22 The Colony @ DHS Tennis Courts 3:30pm

January 31 Frisco Lone Star Tournament 7:30am

February 7 Bryon Nelson Tournament 7:30am

February 12 – Team Picture Day

February 13 Krum Tournament 8:00am

February 21 Chisholm Trail Tournament

February 28 Goldfield Tournament  8:30am

March 4 McKinney @ DHS Tennis Courts 3:30pm

March 21 Chisholm Trail Tournament

March 25 Calvary Academy @ DHS Tennis Courts 3:30pm

March 28 Creekview @ DHS Tennis Courts 3:30pm

April 3 – 4 District Tournament @ TCU Tennis Courts 8:30am

Junior Varsity Schedule

January 11 Challenge Matches Girls 8am -12n @ DHS

Boys 1pm – 5pm @ Goldfield

January 16 Open (To be filled later)

January 23 McKinney @ McKinney High Tennis Courts

January 25 Challenge Matches Girls 8am -12n @ DHS Boys 1pm – 5pm @ Goldfield

January 30 Liberty Christian @ DHS Tennis Courts 4:30pm

February 4 Byron Nelson Tournament 7:30am

February 8 Challenge Matches Girls 8am -12n @ DHS Boys 1pm – 5pm @ Goldfield

February 11 Krum @ DHS Tennis Courts 4:30pm

February 12 Team Picture Day

February 18 Calvary DHS Tennis Courts 4:30pm

February 22 Challenge Matches Girls 8am -12n @ DHS Boys 1pm – 5pm @  Goldfield February 28 Goldfield Tournament 8:30am

March 5 Chisholm Trail Tournament 7:30am

March 18 Timber Creek Tournament 7:30am

February 22 Challenge Matches Girls 8am -12n @ DHS Boys 1pm – 5pm @ Goldfield

March 24 The Colony @ The Colony High School 4:00pm

April 8 JV District Tournament @ Lewisville 9:00am

Broncos Tennis Dominates Azel 18 to 1

The Denton Bronco Tennis team ran its district record to 3-2 with a dominating 18-1 win over the Azle Hornets on Tuesday September 24.  The Broncos are one win away from qualifying for the state high school playoffs in team tennis.

Denton High School         vs.          Azel H.S.

Coach:  C. Blanco & B. Redding       Coach:  Helm 

Played at             DHS tennis courts               Date          Sept. 24, 2013                                   Varsity Team

Boys Doubles                                                                                                                                       Winner  Score

1.  W. Crouch and A. Karlsson            vs.         P. Smith / A. Strickland                                           D           8-1

2.  E. Salazar and E. Parivash                vs.         K. McEwen / D. Clark                                              D           8-2

3. L. Maltz and I. Ramirez                      vs.         T. Johnson / E. Seibert                                            D           8-4

 

Girls Doubles:                                                                                                                                     Winner  Score

1.  B. Galvez and E. Escamilla               vs.         M. Morelock / D. Donty                                         D           8-2

2.  S. Prybutok and L. Rashed              vs.         L. Dewvall / E. Mena                                               D           8-6

3.  S. Kim and        E. Hu                        vs.         A. Lamaster / H. Rezabek                                        D           8-6

 

Mixed Doubles:

A. Ciulla and L. Rashed                       vs          K. Wright / J. Williams                                            D           8-0

 

Boys Singles:                                                                                                                                       Winner  Score

1.  Will Crouch                                        vs.         Austin Strickland                                                     D         6-1, 6-0

2.  Edali Salazar                                       vs.         Peyton Smith                                                            D       3-6, 6-1 (10-7)

3.  Andrew Ciulla                                    vs.         Jason Shotwell                                                         D       6-0, 6-0

4.  Alex Karlsson                                    vs.         Kaleb McEwen                                                         D       6-1, 6-1

5.  Erwin Parivash                                 vs.         Daniel Clark                                                            D       2-6, 6-4 (14-12)

6.  Logan Maltz                                      vs.         Travis Johnson                                                        D       6-4, 6-0

 

Girls Singles:                                                                                                                                      Winner  Score

1.  Rebecca Fu                                        vs.         Alex Lamaster                                                           D        6-0, 6-3

2.  Estefani Escamilla                          vs.         Taylor Cubbage                                                            D        6-0, 6-0

3.  Beatriz Galvez                                  vs.         Mackenzie Morelock                                                    D        6-4, 6-4

4.  Sara Prybutok                                  vs.         Desiree Donty                                                          A        7-5, 3-6 (13-15)

5.  Luma Rashed                                    vs.         Hannah Rezabek                                                      D        6-3, 3-6 (10-6)

6.  Emily Hu                                             vs.         Loran Dewvall                                                          D        6-1, 6-3

WINNER Denton HS         FINAL SCORE         18-1  

Broncos Rout Lake Dallas

The DHS Bronco Tennis Team evened it’s district record at 2-2 on Monday September 23rd.  The Broncos defeated the Lake Dallas Falcons 17-2.  The Broncos swept all of the singles matches, girls doubles and mixed doubles in posting the win.

 

Denton High School         vs.          Lake Dallas H.S.

Coach:  C. Blanco & B. Redding                                                                     Coach:  Gwinn

 

Played at      DHS tennis courts                     Date      Sept. 23, 2013                                Varsity Team

 

Boys Doubles                                                                                                                         Winner            Score

1.  E. Salazar and T. Ide                         vs.                  Hernando / Weber                                    LD              __6-8__

2.  W. Crouch and A. Karlsson              vs.                  Wiser / Gajewstoi                                     D                 __8-2_

3. E. Parivash and L. Maltz                     vs.                  Fraser / Meier                                          LD         __8-9 (6-8)_

 

Girls Doubles:                                                                                                                        Winner            Score

1.  B. Galvez and E. Escamilla     vs.                  Hernando / Deleon                                   D                  _8-3__

2.  R. Fu and S. Prybutok                       vs.                  Snider / Head                                           D                 __8-2__

3.  S. Kim and  Karen Nguyen                vs.                  Holmes / Robinson                                   D                   _8-2_

 

Mixed Doubles:

A. Ciulla and L. Rashed                          vs                                                                                    D                __Def.__

 

Boys Singles:                                                                                                                         Winner            Score

1.  Will Crouch                           vs.                  N. Hernando                                             D           __6-2, 6-3__

2.  Edali Salazar                                      vs.                  A. Meier                                                    D             __8-1_

3.  Truet Ide                                           vs.                  S. Weber                                                   D              __6-4, 6-2__

4.  Andrew Ciulla                                   vs.                  A. Wiser                                                    D              __6-3, 6-0_

5.  Alex Karlsson                                   vs.                  E. Gajewstoi                                               D              __6-4, 6-2__

6.  Erwin Parivash                                  vs.                  T. Fraser                                                    D                  _8-5_

 

 

Girls Singles:                                                                                                                          Winner            Score

1.  Estefani Escamilla                              vs.                  E. Hernando                                               D           __6-2, 6-3__

2.  Rebecca Fu                                       vs.                  A. Deleon                                                   D           __6-0, 6-0__

3.  Beatriz Galvez                                   vs.                  C. Fraire                                                    D    6-7(8-6), 6-1, (10-5)

4.  Sara Prybutok                                   vs.                  C. Snider                                                    D              _6-3, 6-4__

5.  Luma Rashed                                    vs.                  A. Head                                                     D             __6-0, 6-1__

6.  Stephanie Kim                                   vs.                  L. Robinson                                                D                __def.__

 

WINNER    Denton H. S.      FINAL SCORE___17-2__

Top Rank Girls – Rebecca Fu

Rebecca FuSenior Rebecca Fu is the top ranked girls player for the Broncos.  Rebecca is also an all state journalist and plays the violin in the DHS Orchestra.

Top Rank Boys – Will Crouch

William CrouchSenior Will Crouch is the number one player on the Denton Bronco Tennis team.  Will is an 18 Champ in USTA play.  In USTA Junior Team Tennis, his team finished as the state sectionals runnerup in November 2014 and November 2012.   He is a 4 year letterman for the Broncos.

All Boys Rankings January 17, 2015

1) Will Crouch

2) Andrew Ciulla

3) Ayush Sah

4) Erwin Parivash

5) Navid Zangiabadi

6) Ben Lyke

7) Edali Salazar

8) Bedford Richardson

9) Ryan Arruda

Junior Varsity

1) Matias Romero

2) Anthony Kim

3) Sam Wood

4) Collin Renfro

5) Andrew Kim

6) Ever Gregorio

7) Chris Green

8) Will Fowler

9) Evan Eshelman

10) Anthony Gomez

11) Dawson Gandy

12) John Alberts

13) Anthony Spark

14) Alex Rodriquez

15) Ulises Murillo

16) Marc Blair

17) Ray Cox

18) Hareesh Jayakumar

19) Jared Wyrick

20) Unik Twanabasu

21) Matthew Ko

22) T.J. Akram

23) Cole McFarland

24) Collin Bauswell

25) Sam Johnston

26) James Butler

27) Bryan Navarro

28) Justin Kolba

29) Sam Garcia

30) Gabriel Gonzales

31) Lidion Kida

32) Henry (Hank) Young

33) Alexis Puga

34) Micah King

35) Ruben Olivares

36) Luis Gonzalez

 

 

 

 

 

 

All Girls Rankings January 17, 2015

1) Beatriz Galvez

2) Estefani Escamilla

3) Pryia Lama

4) Stephanie Kim

5) Michelle Gray

6) Madi Gunn

7) Kady Morgan

8) Lydia Ososanya

Junior Varsity

1) Ariel Medina

2) Karen Nguyen

3) Sonara Fernando

4) Tina Tsoi

5) Xochiti Salazar

6) Eva Perez

7) Zyan Robinson

8) Nancy Figueroa

9) Abby De Hart

10) Ashley Clark

11) Carrie Shi

12) Taelon Payne

13) Erica Stover

14) Whitney Fink

15) Jocelyn Guzman

 

 

Girls Varsity Tennis Ladder January 25, 2014

1) Rebecca Fu

2) Estefani Escamilla

3) Beatriz Galvez

4) Luma Rashed

5) Sara Prybutok

6) Hannah Han

7) Emily Fu

8) Karen Nguyen